E İhale Nedir? Elektronik İhale – Online İhale

E İhale Nedir? Elektronik ihale nedir? Online ihale nedir? E İhale ne zaman başlayacak? E-ihale’ye kimler katılabilir? Online ihale kimlere açık? E-ihale sistemi ne zaman açılacak? E-İhale hakkında neler bilinmesi gerekiyor?

E İhale nedir?

E İhale, 4458 sayılı Gümrük Kanunu ve 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu uyarınca tasfiyelik hale gelen eşyanın satışlarının online ortama taşınması sistemidir. E-ihalelerin takibi için www.eihale.gov.tr internet sitesini ziyaret etmeleri gerekmektedir.

E ihale, hem online ihale hem de elektronik ihale olarak geçer. Rekabetin arttırılması ve eşyalardan elde edilen geliri arttırmak amacıyla yapılmıştır. E-ihaleye mobil uygulamalardan ve eihale.gov.tr adresinden ulaşılabilir. E-ihale sonucu alınan ihaleler eşyanın bulunduğu yerden bizzat teslim alınması gerekiyor. Kargoya verilmiyor. E-İhale teminatı olarak hesap bakiye limiti %10 olarak belirlenmiştir.

E-İhaleye Kimler Katılabilir? E-İhaleye Girmek İçin Neler Yapmak Gerekiyor?

E-ihaleye girmek için öncelikle belirlenmiş olan kriter gerçek kişi mi tüzel kişi mi olduğunu önemli kriter. Gerçek kişiler e-devletten veya internet sitesi üzerinden üye ol butonundan üye olunuyor. Döner sermaye adına açılmış hesaplara yatırılan para ile ihalelere katılabiliyorsunuz. E-ihaleye bir de tüzel kişi olarak üye olabiliyorsunuz. Tüzel Kişilerin üye olma aşamasında Tüzel Kişi Bilgilerinin doldurulmasının ardından Tüzel kişiyi temsile yetkili kişi tarafından “Üyelik Başvuru Formunu, imza Sirküleri (Aslı ya da Noter Onaylı Örneği), Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi (Noter Onaylı Örneği) ve E-ihale Üyelik Sözleşmesi (Her Sayfası İmzalı) ile beraber taahhütlü olarak Merkez Tasfiye İşletme Müdürlüğüne göndermeleri gerekmektedir. (Belgelere ulaşmak için bu linke tıklayın.)  Tüzel kişi üyelikleri onaylanmasını beklemelidir. Tüzel kişi başvurusunda bulunan üyelikler, onaylanana kadar ihaleler için teklif verilemeyecektir.

E-ihale sistemi ücret istemiyor. Katılım şartları yerine gereken herkes e-İhale sistemine erişebilir.

E-İhale Kayıtlarını Tutmak İçin İyi Bir Muhasebe Kursu Şart!

Şirket gider gelirlerini büyük bir titizlikle muhasebe kayıtlarını tutmaktadır. İster tüzel kişi olarak ister gerçek kişi e-ihaleye katılacak şirketlerin iyi bir muhasebe kursundan geçmiş donanımlı muhasebe elemanına ihtiyacı vardır. Muhasebe kurslarımız hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın, iletişime geçelim!

Summary
E İhale Nedir? Elektronik İhale - Online İhale
Article Name
E İhale Nedir? Elektronik İhale - Online İhale
Description
e-İhale nedir? E ihaleye kimler katılabilir? e ihale hakkında bilgiler. Online ihale ve elektronik ihale olarak da bilinir.e-ihale limiti ne?
Author
Publisher Name
Bemar Kariyer
Publisher Logo