İnsan Kaynakları Performans Sistemleri Neden Başarısız Olur

Araştırma şirketleri insan kaynakları performans sistemleri neden başarısız olur sorusuna yöneldiklerinde, çoğu şirketin insan kaynakları departmanı performans sistemlerinden memnun değil. İnsan kaynakları, performans sistemlerinin değerleri doğru vermediğini söylüyor ve neden başarısız olduğunu araştırmasını yapıyor. Performans sistemlerinin insan kaynakları departmanında işlememesinin ve doğruyu her zaman yansıtmamasının başında insan faktörü gelmektedir. Yani insan değişkeni tüm sistemi etkiliyor, başarılı ve başarısız işlemesinde en önemli sebep insan’dır. Bu sebep dışından performans sistemi insan kaynaklarında oluşturulurken aşamalarda çıkan uygunsuz işlemler tüm performans sisteminin başarısız olmasına sebep olabiliyor.

İnsan kaynakları performans sistemleri neden başarısız olur sorusuna cevap vermenden önce insan kaynakları performans sistemleri nedir? Bir ona bakalım,

İnsan kaynakları performans sistemi; personellerin yeteneklerini, kabiliyetlerini, iş yerindeki verimini, davranışlarını ve diğer çalışanlarla olan benzer niteliklerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmeye aldığı ve sistematik olarak ölçüm yaptığı sisteme denir. Verimli bir iş süreci geçirmek isteyen tüm kurumların uygulaması gereken önemli yönetim sistemidir. Performans değerlendirme iş hayatına 1800’lü yıllarda girmiştir. İlk değişkenler boy, kilo, yetenek, kişilik ölçümlerini kapsamaktadır. Daha sonra profesyonel iş hayatıyla sistemler değişime uğramıştır.

Peki, İnsan Kaynakları Performans Sistemleri Neden Başarısız Olur?

Performans sisteminin ilk aşaması iş süreçleridir.

1.Zamanında doğru tanımlanmayan iş tanımları, ilk zamanlar iş sürecinin her ne kadar doğru işlese de ilerleyen dönemlerde insan kaynakları değerlendirme sisteminin başarısız olmasına neden olan ilk faktördür.

2.İş süreçleri en başında yanlış hesaplanmıştır. Doğru bir İK stratejisi gerektiren iş süreçleri, performansların en başında yanlış belirlenirse daha sonraki dönemler için başarısızlık nedenidir.

3.İş tanımı-Görev uyuşmazlığı insan kaynakları performans sistemlerinin başarısız kılan diğer bir unsur. Şirket içi verilen görev ve iş tanımı örtüşmezse değerlendirmeyi olumsuz etkiler. Hatta diğer departmanların çatışma sürecine girmesine sebep olur. Performans sistemlerini yöneten kişi işlerini iyi yaptıkları için oradalar fakat iyi bir yönetici oldukları için değil.

4.İnsan kaynakları performanslarını değerlendirirken iyi bir yöneticilik vasfı gerekmektedir. Değerlendirme sürecinde performans sisteminde yumuşak davranma, çalışanı değerlendirirken katı olamayış sistemin başarısız olmasındaki önemli sebeplerden diğeridir.

5.İK performans sistemlerinin başarısız olmasındaki gözden kaçan diğer unsur da İK departmanının insan yani çalışan  için var olduğunu unutmalarını. İK çalışanları bulunduğu konumu ‘çalışanlar bizim için var’ demeye getirirse o performans sistemi başarısız olur.

İnsan Kaynakları Alanında İş İmkanı İnsan Kaynakları Kurs’undan Geçiyor!

İK departmanları artık her şirket için önemli bir departman oldu ve bu alanda eğitim alabileceğiniz İnsan Kaynakları kursları mevcut. Şirketler insan kaynakları çalışanlarını seçerken iyi bir deneyim geçmişine ya da iyi bir insan kaynakları kursu almış olmasına bakıyor. Bemar kariyer okulunda İnsan kaynakları eğitimi konusunda alanında uzman ve piyasa deneyimi olan insan kaynakları uzmanları tarafından iyi bir eğitim alırsınız. İnsan kaynakları kursu hakkında detaylı bilgi almak için bu linke tıklayın.

Summary
İnsan Kaynakları Performans Sistemleri Neden Başarısız Olur?
Article Name
İnsan Kaynakları Performans Sistemleri Neden Başarısız Olur?
Description
İK yani İnsan Kaynakları performans sistemleri neden başarısız olur?Performans değerlendirme sistemlerinde başarısız nedenler ve İK rolu ne?
Author
Publisher Name
Bemar Kariyer
Publisher Logo