Muhasebe Nedir? Muhasebenin Tanımı? Muhasebe Ne Demek?

Muhasebe nedir? Muhasebenin tanımı? Muhasebenin sözlük anlamı nedir? TDK’ya göre muhasebe nedir? Muhasebe tanımı nasıl yapılır? Muhasebe ne iş yapar? Muhasebenin tanımı kısaca nedir? Muhasebe tanımı kısa? Muhasebe ingilizcesi nedir? Muhasebe tanımı ingilizce nedir?

Muhasebe Nedir ?

Muhasebe nedir sorusuna cevap vermek için öncelikle muhasebenin sözlük anlamını öğrenmeliyiz. Sözlük anlamı üzerinden ise kısa ve akıl da kalacak bir şekilde “muhasebe nedir” sorusuna cevap bulabiliriz. Muhasebe nedir sorusuna akılda kalan bir cevap bulmak muhasebeyi anlamamıza ve muhasebe kavramının nasıl bir bilim olduğunu açıklamamıza çok faydalı olacaktır.

TDK’ya göre “muhasebe nedir”
1. isim Hesaplaşma, karşılıklı hesap görme
2. Hesap işleriyle uğraşma
Muhasebe ile defter tutma işlerini de üzerine aldığından milleti burnundan yakalamıştı.” – T. Dursun K
3. Hesapların bütünü
4. Hesap işlerinin yürütüldüğü yer
Nedir bu benim çilem / Hesap bilmem / Muhasebede memurum” – Oktay Rifat
Muhasebe Bilimi Nedir?

Tüm kuruluş ve işletmelerin para ile ifade edilebilen mali işlemleri kayıt eden, sınıflandıran, özetleyen, bu sonuçlardan rapor çıkartan ve çıkan rapor ve sonuçları yorumlayan ve analiz eden, buna göre işletmenin gelecekteki faaliyetlerinde söz sahibi olan bir ana bilim dalıdır.

Türkiye’de muhasebe 1932 yılında kanunlara girmiştir. Ve uzun çalışmalar sonucunda Ab standartları kalitesine getirilmiştir.

Muhasebenin Tanımı Kısaca

Bir çok akademisyen ve kaynağa göre Muhasebenin tanımı farklı yapılmıştır. Muhasebenin tanımına kısaca bakacak olursak;

Grolier Academic Encyclopedia -1983 

Muhasebenin İngilizce tanımı; “Accounting is the systematic compilation of financial information for use in making economic decisions.”

“Muhasebenin tanımı; Ekonomik kararlar verebilmek için finansal bilgilerin sistematik olarak derlenmesi ve toplanmasıdır.

Encyclopedia Britannica = Muhasebe Nedir?

Muhasebenin İngilizce tanımı; “Accounting, systematic development and analysis of information about the economic affairs of an organization.

“Muhasebenin tanımı; bir organizasyonun ekonomik hareketlerinin sistematik olarak derlenmesi ve analizidir.

Wikipedia = Muhasebe Nedir?

Muhasebenin İngilizce tanımı; “Accounting or accountancy is the measurement, processing and communication of financial information about economic entities.”
Muhasebenin tanımı; Mali bir birim hakkında ölçülen, kayıt edilen, değerlendirilen ve tartışılan mali bilgilerdir.
Muhasebenin tanımı, aynı zamanda muhasebe nedir sorusuna cevaptır. Muhasebe, kar amacı güden veya kar amacı gütmeyen, ekonomik faaliyetlerde bulunan tüm kuruluşların mali yani parasal nitelikteki tüm işlemleri kayıt eden, sınıflandıran, raporlayan, bu rapor ve sonuçları yorumlayarak analiz eden ve bireyin, kurumun, vakfın veya işletmenin geleceği hakkında fikir veren bilim dalıdır. Muhasebe işletme ve/veya kurumların varlıklarının ve kaynaklarının oluşumundan, kullanılmasına, yapılan işlemler sonucunda ortaya çıkan değişiklikleri inceler.

Nasıl Öğrenirim?

Muhasebe öğrenmek için en etkili yöntem muhasebe kursuna katılmaktır. Muhasebe kurslarında hem teorik muhasebe eğitimi hem de muhasebe programları eğitimleri verilmektedir. Muhasebe kursları ile ilgili detaylı bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz;

Summary
Muhasebe Nedir
Article Name
Muhasebe Nedir
Description
Muhasebe Nedir ? Muhasebe nedir sorusuna cevap vermek için öncelikle muhasebenin sözlük anlamını öğrenmeliyiz. Sözlük anlamı üzerinden ise kısa ve akıl da kalacak bir şekilde "muhasebe nedir" sorusuna cevap bulabiliriz. TDK'ya göre "muhasebe nedir"
Author
Publisher Name
Egitimikursu.com
Publisher Logo