Muhasebeci Maaşları – Muhasebeciler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Muhasebeci maaşı ne kadar? Muhasebeci maaşları ne kadar? Muhasebeciler ne kadar maaş alıyor? Ön muhasebeci maaşları? ön muhasebeci maaşı ne kadar? ön muhasebeci maaşları ne kadar? ön muhasebeciler ne kadar kazanıyor? Muhasebeci maaşları 2018? Muhasebe maaşları 2018? Ön muhasebe maaşları 2018? Ön muhasebe ne kadar maaş alır?

Muhasebeci Maaşları Ne Kadar?muhasebeci maaşları
muhasebeci maaşları

Muhasebecilik mesleği bilgi birikimine ve tecrübeye dayanan bir meslektir. Muhasebeci olarak çalışmak için kendinizi mevzuat ve vergi konularında geliştirmeniz ve bu konularda uzmanlaşmanız, sektörde hali hazırda kullanılan muhasebe programlarına hakim olmanız gerekmektedir. Eğer muhasebe programlarına hakim değilseniz, kısa sürede hızlı etki alabileceğiniz muhasebe kurslarına veya muhasebe programları kursuna katılabilirsiniz. Muhasebecilik mesleğine giriş yaptıktan sonra bilindiği üzere 3 farklı yeterlilik bulunmaktadır; SM, SMMM ve YMM.

Ticaret lisesi mezunları ve 2 yıllık ön lisans mezunları 4-6 yıl staj yaparak SM olurlar. 4 yıllık fakülte mezunları ise 2 yıl staj yaparak SMMM olurlar. 10 yıl SMMM olan kişi ise YMM olur. Bu yeterliliklerin hepsi yapılan sınavlar ile elde edilir.Muhasebecilik mesleğinde en önemli husus deneyimdir. ve maaş ve ücret skalası tamamen bilgi birikimi, deneyim ve tecrübesine dayanmaktadır. Muhasebecilerin ne kadar kazandığı tamamen kendilerini yetiştirmelerine bağlıdır.

Özel Sektörde Muhasebeci Maaşları

Özel sektörde istihdam edilen muhasebecilerin maaşı yapacakları işe ve tecrübeye göre değişmektedir. Ön muhasebeci olarak çalışacaksanız ve ön muhasebe kurslarından sertifikanız var ise asgari ücretin biraz üstünden 2018 verilerine göre 1600 –  1850 aralığından çalışmaya başlayabilirsiniz. Tabi ön muhasebeci maaşları da tecrübeye göre değişmektedir. Tecrübesiz ön muhasebeci maaşı ise 2018 için asgari ücret olan 1600 liradan başlamaktadır.Deneyim daha çok kazandırıyor

Tecrübeli ve deneyimli bir muhasebecinin maaşı ise çalıştığı sektöre ve firmanın büyüklüğüne göre 2000 TL  ve 7000 TL arasında değişmektedir. Maaş aralığının bu kadar farklı olmasının sebebi, tamamen çalışılan şirkete, sektöre ve kişinin muhasebe sektöründeki tecrübe ve birikimlerine dayanmaktadır. Süreç içerisinde değişen mevzuatlardan dolayı muhasebecilerin kendilerini sürekli olarak geliştirmesi, yasa ve mevzuatlardaki güncel değişiklikleri ve yeni çıkan kanunları sürekli olarak takip etmesi gerekmektedir. Bu konuda Maliye bakanlığının web sitesi, vergi.gov.tr  ve bir çok muhasebe mevzuatı yayını yapan web sitesi ve blogu bulunmaktadır.

Summary
Muhasebeci Maaşları
Article Name
Muhasebeci Maaşları
Description
Muhasebeci maaşı ne kadar? Muhasebeci maaşları ne kadar? Muhasebeciler ne kadar maaş alıyor? Ön muhasebeci maaşları? ön muhasebeci maaşı ne kadar? ön muhasebeci maaşları ne kadar? ön muhasebeciler ne kadar kazanıyor?
Author
Publisher Name
Egitimikursu.com
Publisher Logo