Photoshop Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Photoshop Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Photoshop nedir? Photoshop ne işe yarar? Photoshop nerelerde kullanılır? Photoshop nasıl yapılır? Photoshop ne için kullanılır? Photoshop kimler kullanır? işte merak ettiğiniz tüm soruların cevabı aşağıdaki yazımızda.Photoshop Nedir
Photoshop CS6

Photoshop Nedir?

Photoshop nedir? Adobe Photoshop, resim ve fotoğraflarınızı piksel tabanlı işlemenize olanak sağlayan bir yazılımdır. Photoshop nedir kısaca bahsedecek olursak dijital ortamdaki görselleri kesme, kopyalama, silme, yapıştırma ve ışık, renk gibi detaylarını düzenleme üzerine kurulu bir sistemdir diyebiliriz. Ancak bu sistem zamanla gelişerek photoshop nerelerde kullanılır sorusunun cevabını daha kapsamlı hale getirmiştir.

Photoshop Kısaca Nedir?

Photoshop, daha çok Adobe firmasının geliştirdiği yazılım olarak bilinmesine karşın temelde grafik düzenleme yazılımlarını (Photo Editing Software) tanımlayan genel bir ifadedir. Photohop ne amaçla kullanılır dersek, birden fazla görselin montajlanmasından var olan görseli boyut, parlaklık, kontrast değiştirme, bulanıklığı giderme, perspektif kazandırma gibi özelliklerle düzenleme, bozulmuş yıpranmış görsellerin yeniden oluşturulmasını sağlama gibi pek çok kullanım alanından bahsedebiliriz.

Photoshop Nerelerde Kullanılır?

Basılı medya başta olmak üzere renk ve görsellerle uğraşan grafik tasarımcılar, web tasarımcılar, fotoğrafçılar, mimarlar, sanatçılar, editörler, blog yazarları, sosyal medya sorumluları, reklam tasarımcıları, sunumlarını etkileyici hale getirmek isteyen konuşmacılar gibi çok geniş bir kitleden söz edebiliriz. Photoshop kullanım alanı, photoshopla yapılabilecekler gibi sadece hayallerle sınırlıdır. Bu noktada photoshop ne işe yarar dersek, insanlara kelimelerle anlatamadığınız herşey için kullandığımız bir araç olduğunu da söyleyebiliriz.

Photoshop Nasıl Yapılır? Photoshop Ne İçin Kullanılır?
İşte bu sorunun cevabı sorunun kendisi kadar kısa değil. Photoshop nasıl yapılır öğrenmenin en iyi yolu bu alanda uzman kişilerden eğitim almaktır. Grafik tasarım kursu ya da doğrudan photoshop kursu olarak alınabilir. Bunun iki nedeni vardır. İlki Photoshop Kısaca Nedir başlığında belirttiğimiz gibi görsel düzenlemek için Adobe Photoshop dışında kullanılan Corel gibi büyük firmaların ürettiği gelişmiş grafik düzenleme yazılımları ve daha basit işlemler gerçekleştirdiğimiz PhotoScape, Picasa gibi programlar bulunmaktadır. Önce ne için photoshop kullanacağımızı belirlememiz sonrasında kullanacağımız programı seçmemiz ve seçtiğimiz photoshop programını belirlediğimiz amaç için nasıl kullanacağımızı öğrenmemiz gerekiyor. İkinci neden ise, Photoshop Nerelerde Kullanılır başlığında bahsettiğimiz geniş hedef kitleyle ilgili. Photoshop kullanarak web siteniz için banner mı yapacaksınız? Müşteriniz için katalog mu tasarlayacaksınız? Fotoğraflarınızı profesyonel olarak düzenlemek mi istiyorsunuz? Tasarladığınız oda planı için görsel mi hazırlayacaksınız? Photoshopta sanatsal çizim çalışmaları mı yapacaksınız? Derginizin görüntüsünü mü değiştireceksiniz? Blog yazınıza görsel mi ekleyeceksiniz? Sosyal medya çalışmalarında ilgi çekici tasarımlar mı hazırlayacaksınız? Reklam ajansına gelen müşteriniz için büyük toplulukların dikkatini çekecek çalışmalar mı yapacaksınız? Ya da en basiti toplantıdakileri sunumunuzla etkilemek için sıra dışı görsel malzeme mi kullanmak istiyorsunuz? Hepsinin cevabı için photoshop nasıl yapılır diye anlatmak mümkün olsa photoshop külliyatı oluşur. Bu nedenledir ki, şu temel soruları kendinize sorup:

  • Photoshop kullanmaya ne için ihtiyacım var?
  • İhtiyacıma en uygun photoshop yazılımı hangisidir?
  • Bana en uygun photoshop yazılımını en profesyonel şekilde nasıl öğrenebilirim?

cevapları doğrultusunda hareket etmeniz en iyi çözüm olacaktır. Eğer bu soruları cevaplandırmakta zorlanıyorsanız, aşağıdaki formu doldurarak uzman eğitim danışmanlarından yardım alabilirsiniz.

Bilgi Formu

 

Summary
Photoshop Nedir? Photoshop ne işe yarar? Photoshop nerelerde kullanılır?
Article Name
Photoshop Nedir? Photoshop ne işe yarar? Photoshop nerelerde kullanılır?
Description
Photoshop nedir? Photoshop ne işe yarar? Photoshop nerelerde kullanılır? Photoshop nasıl yapılır? Photoshop ne için kullanılır? Photoshop kimler kullanır?
Author
Publisher Name
Egitimikursu.com
Publisher Logo