yökdil sınavı nedir ? yökdil başvuruları ne zaman ?

yökdil sınavı nedir ? yökdil başvuruları ne zaman ? yökdil sınav ücreti ne kadar ? yökdil sınav başvuruları ne zaman ? yökdil sınavına kimler katılabilir? yökdil sınav başvuruları nasıl yapılır ? yökdil sınav sonucu nasıl değerlendirilecek ?

YÖKDİL Sınavı
yökdil sınavı
YÖKDİL sınavı

Uzun yıllardır Akademik dünya tarafından talep edilen, İngilizce yeterlilik sınavının alana özgü bir sınav olması gereksinimi doğrultusunda YÖK tarafından hazırlanan “adayın alanındaki dil yeterliliğini – (fen  ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık) belirlemeye yönelik yapılacak “Yüksek Öğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı” ( YÖKDİL ) süreci başlatıldı.

YÖKDİL Sınavı Ne zaman ?

İlk kez yapılacak YÖKDİL Sınavı, 05 Mart 2017  Pazar günü saat 09:30’da 30 ilde ve tek oturumlu olarak sadece İngilizce yapıalcaktır.

YÖKDİL Sınav Başvuruları Nasıl Yapılır ?

İlk kez yapılacak YÖKDİL sınavı başvuruları 30/01/2017 tarihinden itibaren http://www.yokdil.yok.gov.tr adresinen yapılabilir.Yökdil sınavı son başvuru tarihi 07 Şubat 2017’dir.

YÖKDİL Sınav Ücreti ne kadar olacaktır ?

İlk kez yapılacak olan YÖKDİL sınav başvuruları  75 TL’dir.

YÖKDİL Sınavına Kimler Başvurabilir ?

  • Üniversitelerde lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteye adaylar,
  • Yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyen adaylar,
  • Üniversitelerce kendilerinden dil yeterliliği puanı istenen öğrenciler,
  • Sınava girmek isteyen tüm adaylar

YÖKDİL Sınavına başvuru yapabilirler.

YÖKDİL Sınavı Sonuçları Nasıl değerlendirilir ?

YÖKDİL Sınavı sonuçları yds sınavı sonuçlarında olduğu gibi, doktora başvuru sürecinde en az 55 puan, doçentlik başvuru sürecinde en az 65 puan olması gerekecektir.

YÖKDİL Sınavı mı ? YDS Sınavı mı?

YÖKDİL sınavı ve YDS sınavının geçerlilikleri aynı olacaktır.  Adaylar her iki sınava da girebileceklerdir.  Her iki sınavın da eşit geçerliliği olacaktır. YÖKDİL sınavı mesleki alanda İngilizce bilgisini, YDS sınavı sadece İngilizce bilgisini belirlemektedir.

YÖKDİL Sınav Süresi ne kadar ?

YÖKDİL Sınav süresi 180 dakikadır.

Summary
yökdil sınavı nedir ? yökdil başvuruları ne zaman ?
Article Name
yökdil sınavı nedir ? yökdil başvuruları ne zaman ?
Description
Yökdil Sınavı - 2017 yılında ilk kez gerçekleştirilecek olan YÖKDİL Sınavı hakkında tüm detaylar, sınav başvuru tarihleri ve diğer bilgiler
Author
Publisher Name
Egitimikursu.com
Publisher Logo